Na czym polega wykonanie ekspertyzy komina?

Ekspertyza to pojęcie oznaczające wykonanie specjalistycznego badania obiektu. Przeprowadza się ją także w przypadku kominów, które muszą być sprawdzane, by mieć pewność co do ich bezpieczeństwa. Na czym dokładnie ona polega i jaki zakres czynności obejmuje zazwyczaj?

Zakres ekspertyzy komin

Ekspertyza komina pozwala na dokładne sprawdzenie jego stanu technicznego i takiego przeglądu dokonuje się m.in. w sytuacji, gdy jeden z elementów ulegnie uszkodzeniu. Wówczas niezbędne jest dokładne poznanie skali nieprawidłowości, aby móc wykonać naprawę. Ekspertyza komina pozwala także ocenić, jaki jest stan wyposażenia technicznego, czyli elementów takich jak instalacje czy drabiny.

Wykonuje się dodatkowo pomiary grubości płaszcza, analizę połączeń oraz trwałość samej konstrukcji, by móc wykonać późniejsze naprawy.

Przy zastosowaniu jakich metod wykonuje się ekspertyzy kominów?

W przypadku kominów przemysłowych zazwyczaj niezbędne jest wykorzystanie metod alpinistycznych, aby móc dokładnie ocenić stan konstrukcji. Niezbędny jest dodatkowo sprzęt, który pozwoli na sprawdzenie jakości połączeń spawów oraz śrub.

Firmy takie jak nasza stosują ponadto metodę ultradźwiękową. Umożliwia ona zlokalizowanie wady oraz sprawdzenie jej rozmiarów, dzięki nieciągłości zawartej w amplitudzie.

Jak widać wykonanie ekspertyz komina wymaga korzystania z szeregu specjalistycznych narzędzi pomiarowych, dlatego tak ważne jest zlecanie jej ekspertom w tej dziedzinie.

W jakich sytuacjach przeprowadza się ekspertyzę komina?

Zwłaszcza w przypadku budownictwa przemysłowego, regularne wykonywanie ekspertyz komina to dobra praktyka pozwalająca uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Często zdarza się jednak, że przeglądu dokonuje się po dostrzeżeniu niepokojących oznak takich jak cofanie się spalin, obecność nacieków czy w skrajnej sytuacji również samozapłonu sadzy. Skrupulatnie wykonana ekspertyza komina pozwoli jednak uniknąć takich zdarzeń i upewnić się, że wszystkie elementy konstrukcji działają bez zarzutu.

Jak widać ekspertyza komina to bardzo ważne i kompleksowe przedsięwzięcie, które wymaga wiedzy oraz doświadczenia, aby wykryć potencjalnie niebezpieczne usterki. Jeśli są Państwo zainteresowani zleceniem takiego zadania, serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszą firmą.