Jak przebiega budowa komina przemysłowego?

Budowa komina przemysłowego to kompleksowe przedsięwzięcie, które wymaga przede wszystkim dobrego projektu. W oparciu o jakie kryteria tworzy się taki projekt, a także jak buduje się sam komin przemysłowy?

Projektowanie komina przemysłowego

Pierwszym etapem jest wykonanie koncepcji komina. Musi być on dopasowany do wymogów technologicznych m.in. pod względem wielkości, a także zastosowanych materiałów. Budowa komina przemysłowego w zakresie wykonania projektu wymaga więc wiedzy i doświadczenia, bowiem tylko dzięki nim możliwe będzie stworzenie solidnej i trwałej konstrukcji.

Wybór rodzaju komina i przewodów spalin

Na etapie projektowania dokonuje się również wyboru rodzaju przewodu do spalin. Jest to uzależnione od typu gazu, który będzie poprzez komin odprowadzany do atmosfery.

Obecnie najczęściej stosuje się stal o podwyższonej odporności na korodowanie, a także tworzywa wzmacniane za pomocą włókna szklanego. Wdraża się też specjalne bloczki wykonane z szkła borokrzemianowego.

Z czego buduje się kominy przemysłowe?

Do samej budowy komina przemysłowego wykorzystuje się żelbet albo stal. Naszych klientów informujemy nie tylko o zaletach każdego rozwiązania, ale również o jego wadach. W przypadku kominów żelbetowych główne minusy to dość skomplikowany sposób ich budowy, a także znaczne straty cieplne zwłaszcza, gdy izolacja cieplna nie zostanie wykonana prawidłowo.

Wady przemysłowych kominów stalowych obejmują natomiast:

  • niską trwałość eksploatacyjną,
  • zmniejszenie trwałości w skutek korodowania,
  • ograniczenie wielkości średnicy przewodu,
  • konieczność wykonywania stałych konserwacji.

Budowa komina przemysłowego w praktyce

Pierwszym etapem zawsze jest wykonanie fundamentu, który później musi być odpowiednio zaizolowany. Jest to niezbędne po to, aby komin gwarantował odpowiedni ciąg i nie dochodziło do jego wychłodzenia. Istotnym etapem wnoszenia konstrukcji jest też wykonanie izolacji zewnętrznej oraz wewnętrznej, a także montaż wyposażenia komina.

Do tego ostatniego zalicza się m.in. drabiny włazowe, pomosty i galerie kontrolne, a także instalacja elektryczne oraz odgromowe. Niezbędne są ponadto specjalne urządzenia, które będą zapobiegać drganiom. Są one absolutnie konieczne przy wysokich konstrukcjach.

Budowa komina przemysłowego to kompleksowe zadanie wymagające fachowej wiedzy oraz doświadczenia. Jeśli są Państwo zainteresowani taką usługą, serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Zapraszamy też do zapoznania się z naszymi dotychczasowymi realizacjami, które najlepiej potwierdzą nasze doświadczenie.