Aktaulności

Aktualności

Jak przebiega budowa komina przemysłowego?

Budowa komina przemysłowego to kompleksowe przedsięwzięcie, które wymaga przede wszystkim dobrego projektu. W oparciu o jakie kryteria tworzy się taki projekt, a także jak buduje się sam komin przemysłowy?

Projektowanie komina przemysłowego

Pierwszym etapem jest wykonanie koncepcji komina. Musi być on dopasowany do wymogów technologicznych m.in. pod względem wielkości, a także zastosowanych materiałów. Budowa komina przemysłowego w zakresie wykonania projektu wymaga więc wiedzy i doświadczenia, bowiem tylko dzięki nim możliwe będzie stworzenie solidnej i trwałej konstrukcji.

Wybór rodzaju komina i przewodów spalin

Na etapie projektowania dokonuje się również wyboru rodzaju przewodu do spalin. Jest to uzależnione od typu gazu, który będzie poprzez komin odprowadzany do atmosfery.

Obecnie najczęściej stosuje się stal o podwyższonej odporności na korodowanie, a także tworzywa wzmacniane za pomocą włókna szklanego. Wdraża się też specjalne bloczki wykonane z szkła borokrzemianowego.

Z czego buduje się kominy przemysłowe?

Do samej budowy komina przemysłowego wykorzystuje się żelbet albo stal. Naszych klientów informujemy nie tylko o zaletach każdego rozwiązania, ale również o jego wadach. W przypadku kominów żelbetowych główne minusy to dość skomplikowany sposób ich budowy, a także znaczne straty cieplne zwłaszcza, gdy izolacja cieplna nie zostanie wykonana prawidłowo.

Wady przemysłowych kominów stalowych obejmują natomiast:

  • niską trwałość eksploatacyjną,
  • zmniejszenie trwałości w skutek korodowania,
  • ograniczenie wielkości średnicy przewodu,
  • konieczność wykonywania stałych konserwacji.

Budowa komina przemysłowego w praktyce

Pierwszym etapem zawsze jest wykonanie fundamentu, który później musi być odpowiednio zaizolowany. Jest to niezbędne po to, aby komin gwarantował odpowiedni ciąg i nie dochodziło do jego wychłodzenia. Istotnym etapem wnoszenia konstrukcji jest też wykonanie izolacji zewnętrznej oraz wewnętrznej, a także montaż wyposażenia komina.

Do tego ostatniego zalicza się m.in. drabiny włazowe, pomosty i galerie kontrolne, a także instalacja elektryczne oraz odgromowe. Niezbędne są ponadto specjalne urządzenia, które będą zapobiegać drganiom. Są one absolutnie konieczne przy wysokich konstrukcjach.

Budowa komina przemysłowego to kompleksowe zadanie wymagające fachowej wiedzy oraz doświadczenia. Jeśli są Państwo zainteresowani taką usługą, serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Zapraszamy też do zapoznania się z naszymi dotychczasowymi realizacjami, które najlepiej potwierdzą nasze doświadczenie.

Na czym polega wykonanie ekspertyzy komina?

Ekspertyza to pojęcie oznaczające wykonanie specjalistycznego badania obiektu. Przeprowadza się ją także w przypadku kominów, które muszą być sprawdzane, by mieć pewność co do ich bezpieczeństwa. Na czym dokładnie ona polega i jaki zakres czynności obejmuje zazwyczaj?

Zakres ekspertyzy komin

Ekspertyza komina pozwala na dokładne sprawdzenie jego stanu technicznego i takiego przeglądu dokonuje się m.in. w sytuacji, gdy jeden z elementów ulegnie uszkodzeniu. Wówczas niezbędne jest dokładne poznanie skali nieprawidłowości, aby móc wykonać naprawę. Ekspertyza komina pozwala także ocenić, jaki jest stan wyposażenia technicznego, czyli elementów takich jak instalacje czy drabiny.

Wykonuje się dodatkowo pomiary grubości płaszcza, analizę połączeń oraz trwałość samej konstrukcji, by móc wykonać późniejsze naprawy.

Przy zastosowaniu jakich metod wykonuje się ekspertyzy kominów?

W przypadku kominów przemysłowych zazwyczaj niezbędne jest wykorzystanie metod alpinistycznych, aby móc dokładnie ocenić stan konstrukcji. Niezbędny jest dodatkowo sprzęt, który pozwoli na sprawdzenie jakości połączeń spawów oraz śrub.

Firmy takie jak nasza stosują ponadto metodę ultradźwiękową. Umożliwia ona zlokalizowanie wady oraz sprawdzenie jej rozmiarów, dzięki nieciągłości zawartej w amplitudzie.

Jak widać wykonanie ekspertyz komina wymaga korzystania z szeregu specjalistycznych narzędzi pomiarowych, dlatego tak ważne jest zlecanie jej ekspertom w tej dziedzinie.

W jakich sytuacjach przeprowadza się ekspertyzę komina?

Zwłaszcza w przypadku budownictwa przemysłowego, regularne wykonywanie ekspertyz komina to dobra praktyka pozwalająca uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Często zdarza się jednak, że przeglądu dokonuje się po dostrzeżeniu niepokojących oznak takich jak cofanie się spalin, obecność nacieków czy w skrajnej sytuacji również samozapłonu sadzy. Skrupulatnie wykonana ekspertyza komina pozwoli jednak uniknąć takich zdarzeń i upewnić się, że wszystkie elementy konstrukcji działają bez zarzutu.

Jak widać ekspertyza komina to bardzo ważne i kompleksowe przedsięwzięcie, które wymaga wiedzy oraz doświadczenia, aby wykryć potencjalnie niebezpieczne usterki. Jeśli są Państwo zainteresowani zleceniem takiego zadania, serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszą firmą.

Realizacja kanałów spalin z nowego pieca do wytopu stali jakościowych w HSJ COGNOR S.A.

Aktualnie realizujemy kompleksowe wykonanie kanałów spalin z przeznaczonego do budowy nowego pieca do wytopu stali jakościowych do komina stalowego H=60m. Inwestycja będzie realizowana w tym roku na terenie Huty Stali Jakościowych COGNOR S.A. w Stalowej Woli.